Nawigacja

 • 26. FINAŁ WOŚP

  Podczas 26. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zebraliśmy 4.497,47 zł i 5 euro. Dziękujemy wszystkim darczyńcom za okazane wsparcie oraz  druhom strażakom z OSP Orzechowo za pomoc w organizacji tego dnia.

 • W świątecznym nastroju.

  22 grudnia uczniowie klas II gimnazjum i IIIb SP wraz z wychowawcami przygotowali Jasełka. Inscenizacja Bożonarodzeniowa idealnie wprowadziła wszystkich w klimat świąteczny, a jej przesłanie odzwierciedlało obecne zachowania wielu z nas… ,, Zwariowane Jasełka. Takie, jak dzisiejszy, zwariowany świat. Wszystko postawione na głowie…’’ Muzyka i gra świateł wpłynęły na niepowtarzalność widowiska. Z pewnością każdy widz otrzymał jeden z najpiękniejszych prezentów na święta - wartości, które uświadomiły, co powinno być dla nas najważniejsze - miłość, przyjaźń, szacunek, godność, poświęcenie i pomoc drugiemu człowiekowi.

  Również 7 stycznia pozostanie w pamięci wielu mieszkańców Orzechowa i gości przybyłych do parafialnego kościoła. Uczniowie ponownie przywołali magię Świąt Bożego Narodzenia. Przedstawienie odegrane w orzechowskim kościele wywarło jeszcze większe wrażenie. Wnętrze i symbolika naszej świątyni wzmocniły emocje i doznania publiczności. Zarówno dla uczniów jak i odbiorców będą to piękne wspomnienia, wracające z każdymi Świętami. Z nadzieją, że zaczniemy pamiętać i doceniać to co mamy, nie tylko od święta.

 • Weołych Świąt!

  To właśnie tego wieczoru, gdy wiatr zimnym śniegiem dmucha - w serca złamane i smutne, cicha wstępuje otucha. To właśnie tego wieczoru, od bardzo wielu już wieków, pod dachem tkliwej kolędy, Bóg się rodzi w człowieku...

  Radosnych i pogodnych Świąt Bożego Narodzenia oraz pomyślności w Nowym 2018 Roku

  życzą

  Uczniowie, Dyrekcja, Nauczyciele i Pracownicy Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Orzechowie.

   

 • Wycieczka do Kopalni Soli w Kłodawie.

  19 grudnia uczniowie klas trzecich wraz z wychowawczyniami i opiekunami byli na wycieczce w Kłodawie               i zwiedzili Kopalnię Soli. Pierwszą atrakcją był zjazd windą 600 metrów pod ziemię z prędkością 6m/s. Następnie pan przewodnik oprowadził nas tajemniczymi tunelami, opowiadając wiele ciekawych historii i legend. Dowiedzieliśmy się również, że istnieją różne rodzaje soli, między innymi różowa, biała, niebieska. Widzieliśmy komnatę Drakuli, ładunki wybuchowe, wózki pełne soli, przepiękną Kaplicę św. Kingi, a w niej tablicę ku pamięci zmarłych górników oraz figurkę patronki, jak i dobrego ducha kopalni, również wykonane z soli. Obejrzeliśmy też w wykuwanej przez dwa lata komorze solnej scenę, na której pobito rekord Guinesa w koncercie zagranym najniżej pod ziemią. My mieliśmy okazję zaśpiewać na niej dwie kolędy. Najbardziej podobał nam się korytarz zwany strefą wolnego lizania. Mogliśmy tam polizać ściany i przekonać się, że na prawdę są z soli. Na koniec naszej wizyty              w kopalni każdy mógł wybrać sobie bryłkę odłamków solnych, by wziąć ją na pamiątkę z wycieczki, która dostarczyła nam mnóstwo wrażeń.

  Zapraszamy do galerii zdjęć.

 • Z mikołajkową wizytą w Poznaniu.

  W piątek 8 grudnia uczniowe naszej szkoły już tradycyjnie wzięli udział w próbie generalnej koncertu w Filharmonii Poznańskiej. Uczniowie klas czwartych, siódemj i gimnazjalnych mieli okazje podziwiać orkiestrę wraz z jednym z najwybitniejszych dyrygentów młodego pokolenia panem Łukaszem Borowiczem. mielismy okazję posłuchać

  • Artura Kroschela
   • Nad snem na orkiestrę symfoniczną (2017) - utwór zamówiony przez Filharmonię Poznańską (prawykonanie)
  • Aleksandra Arutiuniana
   • Koncert As-dur na trąbkę i orkiestrę
  • Siergieja Rachmaninowa
   • I Symfonia d-moll op. 13.

  Po koncercie klasy czwarte i siódma wzięły udział w zajęciach edukacyjnych w Muzeum Narodowym w Poznaniu pt. "Fałszerze dzieł sztuki", a klasy gimnazjalne uczestniczyły w pokazie filmu "Najlepszy" w ramach projektu "Kino na temat".

  Dziękujemy panu Piotrowi Niewiedziałowi za możliwość udziału w próbie koncertu.

   

   

 • I Ty zostań świętym Mikołajem!

  Tradycji stało się za dość! Wzorem lat ubiegłych także i w tym roku postanowiliśmy pomóc dzieciakom z Ośrodka Wspomagania Dziecka i Rodziny w Kołaczkowie.  W Mikołajki , czyli 6 grudnia uczniowie klas trzecich gimnazjum ubrani w czapki Świętego Mikołaja tym razem nie rozdawali, a zbierali słodycze dla zaprzyjaźnionych rówieśników. Hojność uczniów przeszła nasze najśmielsze oczekiwania! Za wszystkie słodycze i serce, jakie okazaliście dzieciakom SERDECZNIE DZIĘKUJEMY!

  Uczniowie klas trzecich gimnazjum wraz z wychowawczyniami.

 • Andrzejkowe szaleństwo!

  30 listopada klasy pierwsze, trzecie i czwarte obchodziły odbyły się andrzejki. Uczniowie wraz z wychowawczyniami  bawili się przy muzyce . Największą atrakcją były oczywiście wróżby, przygotowane przez czwartoklasistów.  Wróżbici  na wesoło, w barwnych strojach i nakryciach głowy przepowiadali wszystkim przyszłość: bogactwo, szczęście w miłości, spełnienie marzeń.  Kto wie, może niektóre z wróżb się spełnią! na andrzejkach panowała bardzo magiczna atmosfera.  Wszyscy wesoło się bawili.

   
 • Podziwialiśmy Moskiewską Rewię na Lodzie.

  29 listopada uczniowie klas 1-4 mieli niepowtarzalną okazję zobaczyć Moskiewską Rewię na Lodzie w poznańskiej Arenie. Na lodowisku zaprezentowali się artyści z rosyjskiej młodzieżowej sekcji łyżwiarzy, którzy przepięknie przedstawili historię „Królowej Śniegu” opartej na motywach baśni H. Ch. Andersena. Dzieci mogły zobaczyć artystów w bajecznych kolorowych strojach, tańczących do romantycznej muzyki. Oklaskiwały Gerdę i Kaja, Królową Śniegu, rozbójników i innych bohaterów. Mimo chłodu i zimowego nastroju widowisko na pewno na długo zostanie w naszej pamięci.

 • Miś to najlepszy przyjaciel!

  25 listopada przypada Światowy Dzień Pluszowego Misia. Także w naszej szkole ten dzień to okazja do wspaniałej zabawy. Już w piątek wszyscy uczniowie klas pierwszych i trzecich przynieśli swojego ulubionego przyjaciela – Misia. Misie były duże, małe, kolorowe, puchate i mięciutkie.
  W tym roku, wspólnie z Samorządem Uczniowskim zaprosiliśmy do naszej szkoły duet Państwa Tamborskich z Kołaczkowa. Na początku urocza księżniczka przypomniała historię pluszowego misia imieniem „Tedy”. Potem rozpoczęła się zabawa przy piosence „Pokochaj Pluszowego Misia’’, podczas której przyłączył się do grona bawiących bohater dnia - Miś Tuliś. Dzieci przywitały go z ogromną radością. Dalsza część spotkania upłynęła na wspólnych zabawach pełnych uśmiechów i radości. Każde dziecko rysowało portret Tulisia, mogło „zniknąć” na chwilę w bańce mydlanej, zostało obdarowane wesołymi gadżetami. Dzień zakończył się wspólną fotografią. Pamiątkowe zdjęcia doskonale upamiętnią wydarzenia, do których z sentymentem dzieci będą wracały.
  Nas, wychowawczynie, cieszy to, że mimo coraz nowocześniejszych i coraz atrakcyjniejszych zabawek, moda na misie nie przemija.
   

 • Spotkanie z niezwykłym artystą.

  W ramach projektu edukacyjnego realizowanego przez klasy trzecie gimnazjum p.t. „Tolerancja – każdy inny, wszyscy równi” , 20 listopada 2017 roku  gościliśmy w naszej szkole artystę- malarza Pana Jerzego Omelczuka. Nasz gość urodził się z dziecięcym porażeniem mózgowym. Pomimo tego, że jest osobą niepełnosprawną, znalazł  w życiu swoja drogę, a stało się nią malarstwo. Artysta już w dzieciństwie, mając niedowład rąk, zaczął malować ustami. Najczęściej stosowaną przez niego techniką jest malowanie farbą olejną. Od 1982 roku jest członkiem Światowego Związku Artystów Malujących Ustami i Nogami. Spotkaniu towarzyszyła  wystawa pięknych prac, niezwykłego artysty.  Pan Jerzy opowiadał nam o drodze twórczej, swoich osiągnięciach. Ma  w  swoim dorobku  tysiące prac, które przedstawiano na wystawach w całej Polsce oraz zagranicą ( Belgia, Białoruś, Emiraty Arabskie, Francja, Kanada, Łotwa, Ukraina, Niemcy). Stworzył cykl obrazów prezentujący polskich prezydentów, bohaterów Trylogii Sienkiewicza, liczne pejzaże, a także portrety ludzi popkultury, np. Michała Wiśniewskiego. Jak szacuje namalował już około cztery tysiące obrazów. W roku 2001 otrzymał z rąk Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaczenie "Zasłużony działacz kultury".
  Do naszej szkoły  malarz przybył wraz z żoną. Z jej pomocą opowiadał swoją historię, o tym jak sztuka stała się jego sposobem na życie. Omelczuk porusza się na wózku inwalidzkim, steruje nim przy pomocy dżojstika. Pomimo niesprawnych rąk, z pędzlem radzi sobie znakomicie. Zebranym uczniom  zaprezentował swoje umiejętności malując jesienny pejzaż, który ofiarował nam na pamiątek tego niezwykłego spotkania.  Młodzież  z zaciekawieniem obserwowała ,  w jaki sposób artysta kładzie farbę pędzlem trzymanym w ustach. Wszyscy byliśmy wzruszeni i zachwyceni tym, co zobaczyliśmy bo okazuje się, że nawet bez pomocy rąk można tworzyć piękne dzieła. Chcieć to móc! Ograniczenia są tylko w naszym umyśle. Pan Jerzy Omelczuk to niezwykły artysta. Pięknie maluje, ale jeszcze piękniej inspiruje ludzi do pracy nad sobą, do spełniania swoich marzeń, do realizacji wyznaczonych celów! "Nie maluje się rękami, nogami czy ustami. Maluje się sercem" - mówił do zgromadzonej młodzieży  artysta.Dziękujemy Panu z całego serca, za każde słowo, gest i życiową inspirację!

   

 • Lekkoatletyka dla każdego.

  W czwartek 9 listopada 2017r. odbyły się w naszej szkole zawody sportowe po hasłem „Lekkoatletyka dla każdego”, w których wzięło udział 75 uczniów klas I-IV. Dzieci zmagały się z następującymi konkurencjami: skok w dal, bieg po woreczek, tor przeszkód. Po wykonaniu zadań wszyscy uczniowie otrzymali dyplomy. Cała impreza przebiegała w miłej atmosferze i w duchu sportwej rywalizacji. Organizatorem zawodów była p. Monika Wawrzyniak – trener lekkoatletyki.

   

 • 11 listopada 2017

  W 99. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości uczniowie klasy 7 i 3a szkoły podstawowej przypomnieli najważniejsze wydarzenia z historii Polski, która przez 123 lata pozostawała w niewoli. W orzechowskiej Sali OSP zabrzmiały m.in. „Legiony” i „Polskie kwiaty”, dziewczęta w tańcu wyraziły tragedię Polski podzieloną przez trzech zaborców. Usłyszeliśmy o strajku Dzieci Wrzesińskich i wiersz „Kto ty jesteś”, uczciliśmy także pamięć mieszkańców Orzechowa, którzy uczestniczyli w powstaniu wielkopolskim. Każdy młody człowiek swoim występem potwierdził, że „Wolność kocha i rozumie, wolności oddać nie umie”.
  Część artystyczną przygotowała pani Grażyna Goździela we współpracy z panią Barbarą Hinz.
   

 • Zapraszamy na "Dziadka do orzechów".

  Zapraszamy wszystkich chętnych do wyjazdu 
  do Teatru Wielkiego w Poznaniu na przedstawienie
   „DZIADEK DO ORZECHÓW”  z udziałem Jagny Marciniak z Orzechowa w roli Klary!


   „Dziadek do orzechów” to baletowe przedstawienie, które z radością obejrzą zarówno dorośli jak i dzieci, znakomicie wprowadza w atmosferę Świąt Bożego Narodzenia. Od lat ciesząca się niesłabnącym powodzeniem poznańska realizacja historii małej Klary została przygotowana przez Sławomira Woźniaka. Oprócz skrzących się choreograficzną pomysłowością i doskonałym wykonaniem popisów baletowych na szczególną uwagę zasługują dekoracje i kostiumy duetu Jaśniak-Kaja. Widzowie zawsze wstrzymują oddech, gdy na scenie w czasie balu u Radcy pojawia się rozświetlona choinka bądź, gdy nagle do ciemnej sypialni Klary wchodzi, błyskając czerwonymi oczyma Król Myszy ze swą groźną świtą.

                   

               

  Data:                      19 XII 2017, 18:00  
  Czas trwania:         1 h 50 min., 1 przerwa
  Cena biletu:           dorośli – 75 zł, dzieci – 65 zł
  Koszt przejazdu:     przejazd sponsorowany przez Radę Rodziców


  UWAGA!!!
  Ilość miejsc ograniczona, decyduje kolejność zapisu 
  wraz z wpłatą (w sekretariacie szkoły)

                                                                Rafał Zięty
   

 • Warsztaty literackie z Maciejem Płazą.

  13 października odbyły się  warsztaty literackie z Panem Maciejem Płazą  - polskim tłumaczem i prozaikiem, tłumaczem literatury anglojęzycznej oraz prac naukowych - laureatem Nagrody Fundacji im. Kościelskich za powieść „Skoruń”.  W warsztatach wzięło udział 21 uczniów klas gimnazjalnych oraz siódmej klasy szkoły podstawowej. Podczas spotkania Pan Płaza udzielił nam rad dotyczących pisania i tworzenia wypowiedzi, podzielił się swoimi wrażeniami po przeczytaniu napisanych przez nas opowiadań na temat „Gdyby nie to, że była środa, zdążyłabym/zdążyłbym na pewno..."  W rozmowie z wybitnym gościem zadawaliśmy  wiele pytań, na które otrzymaliśmy, czasem znane, a czasem zaskakujące, odpowiedzi. Z warsztatów wyszliśmy pełni nowej wiedzy oraz z zapałem do pisania. Cieszymy się, że mogliśmy wziąć w takim przedsięwzięciu i z niecierpliwością czekamy na następne!

 • Dzień Edukacji Narodowej

  14 października to Dzień Edukacji Narodowej, to wspólne święto Nauczycieli, Uczniów i Pracowników szkoły. 

  Pragniemy wszystkim Nauczycielom i Pracownikom szkoły przekazać najserdeczniejsze życzenia satysfakcji z wykonywanej pracy i sukcesów w realizacji zawodowych zadań oraz podziękować za cierpliwość, serdeczność i wyrozumiałość okazywane nam - uczniom.

 • W Kinie na temat.

  6 października ponownie my – trzecioklasiści wybraliśmy się do Poznania, aby obejrzeć film w kinie „Helios” –w ramach Programu „Kino na temat”, który pozwala oglądać wartościowe filmy zakończone edukacyjną debatą.

   Film, który wybraliśmy to „Twój Vincent”, związany z postacią Vincenta van Gogha. To projekt wyjątkowy – jest to pierwszy pełnometrażowy film animowany zrealizowany techniką malarską.

  Dorota Kobiela i Hugh Welchman to reżyserski duet filmowy. Zamiast przedstawiać skandale, które towarzyszyły malarzowi i położyły cień również na jego twórczość, autorzy wybrali konwencję filmowego śledztwa – Vincent van Gogh nie żyje od roku, a Armand Roulin wyrusza w podróż, by dostarczyć jego ostatni list komuś z rodziny. Droga ku odnalezieniu stosownego adresata staje się zarazem podróżą przez kolejne znajomości van Gogha. Młody Francuz odwiedza po kolei wszystkich uwikłanych w znajomość z malarzem: dostawcę farb, dziewczynę wynajmującą mu pokój w karczmie, jego lekarza, domniemaną ukochaną, a nawet przypadkowe osoby z otoczenia, takie jak chłopak zarządzający łódkami. Jednak wraz z przypływem kolejnych opowieści dociera do Roulina, że nigdy nie zrozumie, jakim człowiekiem naprawdę był Vincent, coraz bardziej wsiąka w historie opowiadane mu przez kolejne osoby, coraz bardziej obsesyjnie próbując odtworzyć ostatnie tygodnie życia artysty. W jego oczach Vincent przestaje być wariatem, który niegdyś odciął osobie ucho (podobno z miłości), a staje się smutnym, nieszczęśliwym człowiekiem, próbującym nieustannie sprostać przede wszystkim własnym oczekiwaniom.

  „Twój Vincent” wszystkim się spodobał, głównie ze względu na sposób wykonania oraz połączenia biografii z kryminałem. Po zakończeniu seansu debatę edukacyjną przeprowadzili z nami doktoranci Akademii Sztuk Pięknych i redaktor gazety Wyborczej. Najaktywniejsi uczniowie zostali wynagrodzeni. Po wyjściu z kina każdy inaczej spojrzał na Vincenta, nie widzieliśmy w nim tylko wariata, ale człowieka zapracowanego, pełnego smutku i melancholii.

 • Sierżant Pyrek w naszej szkole.

  5 października 2017 w naszej szkole odbył się festyn edukacyjno-policyjny „Z PYRKIEM BEZPIECZNIEJ”, w którym wzięli uczniowie klas pierwszych Szkoły Podstawowej w Orzechowie i klas drugich ze Szkół Podstawowych w Czeszewie i Miłosławiu. Uczniowie podczas festynu spotkali się z maskotką Wielkopolskiej Policji - sierżantem PYRKIEM, który uczył dzieci, jak postępować, by bezpiecznie bawić się, uczyć oraz uczestniczyć w ruchu drogowym. Uczniowie, biorąc udział w konkursach, grach i zabawach poznawali zasady bezpieczeństwa i uczyli się bezpiecznych zachowań. Każdy uczestnik spotkania otrzymał dyplom bezpiecznego pieszego oraz nagrodę, którą sam wylosował. Wielką atrakcją był występ animatora, który przedstawił scenki związane z kreowaniem pozytywnych zachowań uczestników. Festyn zorganizowany kolejny raz przez szkołę w Orzechowie, odbył  z udziałem funkcjonariuszy policji z KPP we Wrześni, Posterunku Policji w Miłosławiu oraz  dzięki finansowemu wsparciu GKPIRPA w Miłosławiu i pomocy organizacyjnej OSP w Orzechowie. Tak jak w poprzednich latach koordynatorem spotkania była pedagog szkolna Barbara Ciemniewska.

 • Ślubowanie pierwszaków.

  Dnia 3 października 2017 roku odbyło się w naszej szkole Ślubowanie klas pierwszych. Uroczystość ta wpisała się na stałe w kalendarz imprez szkolnych. Na Ślubowanie przybyli zaproszeni goście:  przewodniczący Rady Rodziców p. Michał Prusak, kierownik posterunku Policji w Miłosławiu st.asp. Przemysław Teodorczyk, Sołtys p. Małgorzata Bzowa, Dyrekcja Szkoły, Nauczyciele, Rodzice i Uczniowie. Zanim pierwszoklasiści zostali przyjęci do grona społeczności szkolnej musieli przedstawić wszystkim zebranym swoje umiejętności. Nad przebiegiem prezentacji  uczniów czuwała wróżka w towarzystwie Pinokia. Po zakończonej prezentacji p. Dyrektor, zaproszeni goście i wychowawczynie klas pierwszych zgodnie potwierdzili, iż wszystkie dzieci wspaniale zdały ,,Egzamin Pierwszoklasisty”. Doniosłym momentem uroczystości było Ślubowanie pierwszoklasistów , które wzbudziło wiele emocji. Aktu pasowania dokonał pan Dyrektor niezwykłym ołówkiem. Tym samym pierwszaki zostały włączone do społeczności uczniowskiej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Orzechowie. Pan Dyrektor wręczył też wspólnie z panią Dyrektor akty pasowania na ucznia wraz z ołówkami  oraz legitymacje szkolne wszystkim 26 Pierwszoklasistom. Najmłodsi otrzymali też wiele wspaniałych prezentów i słodyczy ufundowanych przez Dyrekcję Szkoły, Radę Rodziców, Samorząd Szkolny, wydawnictwo Nowa Era, panią Sołtys. Wszystkie te dary sprawiły radość uczniom, zaś prezenty edukacyjne usprawnią pracę na zajęciach. Wychowawczynie p. Arleta Sobkowiak i p. Maria Józefiak składają serdeczne podziękowania wszystkim darczyńcom! 

 • Samorząd Uczniowski wybrany.

  Dnia 29 września odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego. W głosowaniu wzięło udział 146 osób (uczniowie, nauczyciele i pracownicy).  Wybranych zostalo 10 uczniów, w tym dwie uczennice z klas czwartyc -Oliwa Prusak i Majka Tomczak.
  Przewodniczącą samorządu uczniowskiego została Pola Adamczyk.
  W sekcji technicznej są -
  Mikolaj Mirkiewicz,
  Bartosz Łuczak,
  Wiktor Stachnik,
  Jakub Kasprzak
  W sekcji ekonomicznej- 
  Julia Barbuzinska,
  Adrianna Robak
  W sekcji artystycznej- 
  Anna Rychlińska.
  Opiekunami samorządu uczniowskiego są panie : 
  Ewa Szymańska, Alicja Kowalska, Natalia Serafin.

 • Na szalonej dyskotece!

  Dzień Chłopca obchodzony jest co roku 30 września. Z tej okazji, w czwartek, w naszej szkole odbyła się SZALONA DYSKOTEKA. Uczestniczyli w niej uczniowie klas pierwszych, trzecich i czwartych. Przy rytmach najnowszych przebojów na parkiecie szalały pary, kółka i soliści. Było miło, wesoło i zabawnie. Zresztą, jak zawsze!  Kolejna dyskoteka już w listopadzie z okazji andrzejek.

  Dziękujemy pani Julicie Cenkier za przygotowanie elementów dekoracyjnych, naszym didżejom: Adrianowi Szewczykowi, Tomkowi Matuszakowi oraz Wiktorii  Drzewieckiej za  pokaz tańca - Makarena.

  Nad bezpieczeństwem czuwały panie: Maria Józefiak, Arleta Sobkowiak, Barbara Hinz, Natalia Serafin, Ewa Szymańska oraz Agnieszka Stawicka.

strona:

Kontakt

 • Szkoła Podstawowa im Jana Pawła II w Orzechowie

  ul. Szkolna 18
  62-322 Orzechowo
 • /fax:(61)4371089
liczba odwiedzin: 407417