Nawigacja

 • Nowy rok szkolny rozpoczęty.

  Rozpoczęliśmy nowy rok szkolny w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Orzechowie. Wszyscy uczniowie pełni energii zebrali się 4 września przed szkołą, aby rozpocząć naukę. Zostali przywitani przez przedstawicieli samorządu szkolnego i pana dyrektora. Podczas uroczystości został także poświęcony odnowiony sztandar z nową nazwą szkoły. Wszystkim uczniom klas 1-4, klasy 7 i klasom gimnazjalnym życzymy sukcesów w nowym roku szkolnym!

 • Srebro wywalczone w Bratysławie

  20 maja w Bratysławie odbyły się międzynarodowe zawody karate XXI SLOVAKIA OPEN WUKF EUROPEAN CUP 2017, w których udział brali zawodnicy z dwunastu państw. Pojechałem tam wraz z moim trenerem i grupą z Wielkopolski.        

  Oto kilka informacji na temat sportu, który uprawiam już od kilku lat: Karate jest systemem walki składającym się z technik blokowania lub udaremniania ataku, kontratakowania przeciwnika przez uderzenie między innymi pięścią lub nogą.

  Podczas zawodów w Bratysławie zostały przeprowadzone następujące konkurencje: kata - to układy obrony i ataku i kumite - walka z przeciwnikiem rzeczywistym. My braliśmy udział w konkurencjach kumite. Zdobyłem wraz z kolegami srebro w kumite drużynowym.

  Cała nasza ekipa przywiozła 6 medali: 4 złote srebro i brąz. Podczas zawodów zdobyłem nowe doświadczenie. Miałem także czas, aby popatrzeć na walki innych uczestników i obserwować ich techniki.  Dla mnie to pierwsze tak duże zawody i niezapomniana przygoda.

  Maciej Piekarski kl. I B gimnazjum

 • SUPERKLASA 2017

   

  1 czerwca w naszej szkole był obchodzony Dzień Dziecka połączony z tradycyjnym już turniejem Super Klasa 2017”.

  Celem tego dnia jest osiągnięcie współpracy całej klasy, a także miłe spędzenie tego dnia na rozwiązywaniu zadań i łamigłówek. Zadania przygotowane były przez nauczycieli. Aby je wykonać, zarówno gimnazjaliści jak i uczniowie szkoły podstawowej musiały wykazać się sprytem, wiedzą, ale przede wszystkim współpracą i zgraniem! Finalną konkurencją było przeciąganie liny, a tuż po niej zostały ogłoszone wyniki turnieju.

  W tym roku tytuł Super Klasy 2017” trafił dla klasy IIIB. Jest to nie tylko ogromny zaszczyt, ale też nagroda – wyjazd na wycieczkę, autobusem sponsorowanym przez Pana Dyrektora.

  W rywalizacji klas podstawowych wygrała klasa 3A.

  Zwycięzcom gratulujemy!

  Dziękujemy także  Radzie Rodziców za słodkości i smaczne kiełbaski.

 • Duet Kowalski - Kozłowski w finale wojewódzkim.

  Duet Bartek Kowalski z klasy IB i Wiktor Kozłowski z klasy IIIA w Mistrzostwach Powiatu w Plażowej Piłce Siatkowej wywalczył drugie miejsce i zakwalifikował się na Mistrzostwa Rejonu Szkół Gimnazjalnych, na których zajął trzecie miejsce i awansował do finału wojewódzkiego. Finał ten odbędzie się 8 czerwca.

  Trzymamy mocno kciuki za naszych siatkarzy !!!

 • Złoto Bartka Kowalskiego.

  W Mistrzostwach Powiatu w skoku wzwyż uczeń klasy IB Bartosz Kowalski zdobył złoto, skacząc 195cm. Pobił swój dotychczasowy rekord o 10 cm. Przed nim kolejne wyzwanie -  Mistrzostwa Województwa, które odbędą się 7 czerwca.

  Życzymy wysokich lotów i czekamy na kolejne sukcesy!!!

 • Klubowy sukces i nowy rekord Polski Bartka Kowalskiego.

  28 maja br.  na Mistrzostwach Wielkopolski Młodzików Bartek wywalczył złoto, skacząc wzwyż 193cm, jednocześnie ustanawiając nowy rekord Polski w kategorii 14-latków!!!

                                                                                                      Gratulujemy!!!

 • Smerfna wyprawa klas drugich.

  30 maja 2017 r. uczniowie klas drugich szkoły podstawowej z p. Barbarą Hinz i p. Natalią Serafin wybrali się na wycieczkę do Jarocina.

  Na początku wspólnie obejrzeliśmy ciekawy i wzruszający film pt. „Smerfy. Poszukiwacze zaginionej wioski” w kinie „Echo”. Przeżyliśmy wielką przygodę Smerfetki, która wraz z kilkoma innym Smerfami wyruszyła na wyprawę, aby dowiedzieć się, dlaczego jest jedyną dziewczynką w wiosce.

  Następnie odprężyliśmy się w Aquaparku. Zabawy w wodzie były wspaniałe!!!

  Była też chwila na „małe co nieco” w McDonalds.

  Dziękujemy Rodzicom za sfinansowanie naszej wycieczki. Był to piękny prezent z okazji Dnia Dziecka.

 • Trzecioklasiści na ostatniej wycieczce.

  24 maja uczniowie klas trzecich wraz z wychowawczyniami – p. Grażyną Goździelą i p. Ewą Szymańską i p. Agnieszką Stawicką udali się na trzydniową wycieczkę do Trójmiasta.

  Mimo wczesnego wyjazdu uczestnicy przybyli na miejsce zbiórki z pozytywnym nastawieniem i właśnie dzięki temu podróż, którą później odbyli była przyjemna i minęła bardzo szybko. Pierwszym punktem programu było Westerplatte, które było miejscem wybuchu II wojny światowej. Tego samego dnia wszyscy udali się do Gdańska, gdzie zobaczyli Kościół Mariacki, Dwór Artusa, Złotą Bramę, Fontannę Neptuna oraz Bramę Zieloną. Uczniowie mieli też okazję przespacerować się Długim Targiem. Po dniu pełnym wrażeń uczestnicy przebyli drogę do Chłapowa, gdzie mieli swoje lokum, a po krótkim odpoczynku ruszyli na plażę, aby móc przywitać się z morzem, zrobić ciekawe zdjęcia i spędzić razem czas. Dzień drugi był równie ciekawy. Na początku gimnazjaliści udali się do Oliwy, gdzie w Archikatedrze wysłuchali zapierającego dech w piersiach koncertu organowego. Później udali się do Sopotu, aby przespacerować się po molo i zobaczyć „Krzywy Domek”. Tego samego dnia wycieczkowicze przybyli do trzeciego miasta należącego do Trójmiasta – do Gdyni. Na miejscu zwiedzali statek „ORP Błyskawica”, mogli zobaczyć przepiękny „Dar Pomorza” i odbyć godzinny rejs statkiem „Dragon”. Po powrocie do Chłapowa wszyscy równie chętnie wybrali się na plażę, aby podziwiać zachód słońca. Trzeciego dnia uczniowie dotarli do Rozewia, gdzie licząc stopnie wspinali się na latarnię morską. Kolejnym i już ostatnim etapem podróży był Hel, tam wszyscy mieli okazję wejść do Fokarium i zobaczyć, w jaki sposób ludzie opiekują się fokami.

  Ostatnia wspólna wycieczka klas trzecich na pewno zapadnie wszystkim w pamięć, dzięki wspaniałej atmosferze, którą mogliśmy poczuć, będąc w Trójmieście. Były to piękne chwile, które z pewnością będziemy długo wspominać! 

 • Informacja Dyrektora szkoły

   

  UWAGA RODZICE I UCZNIOWIE !!!

          Zgodnie z przepisem  art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2016 r. poz. 1943, z późn. zm.)  oraz  art. 205 ust. 1 i 4 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r.-Przepisy wprowadzające ustawę-Prawo oświatowe (Dz. U. z 2017 r. poz. 60)

  informuję, że od roku szkolnego 2017-2018  nasza szkoła zmieni stan organizacyjny i stanie się ośmioklasową

          Szkołą Podstawową im. Jana Pawła II w Orzechowie.

  Od 1 września 2017r. w szkole rozpoczną naukę uczniowie następujących klas:

  Klasa 1 SP

  2 oddziały, uczniowie z rocznika 2010,

  Klasa 3 SP

  2 oddziały, uczniowie obecnych klas  2-ich SP w Orzechowie,

  Klasa 4 SP

  2 oddziały, uczniowie obecnych klas  3-ich SP w Orzechowie,

  Klasa 7 SP

  1 oddział uczniów, uczniowie obecnych klas 6 SP w Czeszewie /tylko z Orzechowa i ew. z innych obwodów szkolnych poza SP Czeszewo np. uczniowie z Pięczkowa/.  

  Klasa II gimnazjum

  2 oddziały, uczniowie obecnych klas I gimnazjum w Orzechowie

  Klasa III gimnazjum

  2 oddziały, uczniowie obecnych klas II gimnazjum w Orzechowie

 • List Ministra Edukacji Narodowej do Rodziców

   

  List Ministra Edukacji Narodowej do Rodziców

  Szanowni Państwo,
  Drodzy Rodzice i Opiekunowie,

  zakończyliśmy pierwszy i najważniejszy etap wprowadzania zmian w polskiej oświacie.

  Serdecznie dziękuję za to, że byli Państwo z Kuratorami Oświaty, samorządami, dyrektorami szkół w procesie przygotowywania sieci szkół. Bardzo ważnym celem projektowania nowego prawa oświatowego była dla nas szkoła, która jest blisko ucznia.

  Wiedzą już Państwo, do której szkoły będą uczęszczać dzieci. Jestem przekonana, że samorządy świadome spoczywającej na nich odpowiedzialności brały pod uwagę Państwa oczekiwania, potrzeby dzieci, a także – oczywiście – lokalne uwarunkowania.

  Reforma edukacji jest częścią spójnej, przemyślanej i zaplanowanej w perspektywie najbliższych lat polityki oświatowej państwa. Dążymy do tego, aby każdy uczeń, bez względu na to skąd pochodzi oraz jaki jest status materialny jego rodziny, miał zapewnioną dobrą edukację i dobrą szkołę.

  Wszystkie dokumenty niezbędne do tego, aby uczyć w nowym systemie szkolnym (podstawa programowa dla szkół podstawowych oraz ramowe plany nauczania dla wszystkich typów szkół) są przygotowane. Chcę podkreślić, że do końca obecnego roku szkolnego przeszkolimy nauczycieli z nowej podstawy programowej. Z kolei pod koniec kwietnia opublikowaliśmy wstępny projekt nowej podstawy programowej dla szkół ponadpodstawowych, która będzie obowiązywała od roku szkolnego 2019/2020.

  Wydawnictwa pracują nad nowymi podręcznikami dla klas I, IV, VII, z których od września będą uczyli się uczniowie według nowej podstawy programowej. Jeszcze przed wakacjami będzie gotowa oferta podręczników do tych klas.

  Pragnę zapewnić, że każdy uczeń otrzyma książki i ćwiczenia w szkole. Podręczniki oraz materiały edukacyjne dla szkół podstawowych i klas gimnazjalnych będą sfinansowane z budżetu państwa.

  Szanowni Państwo, chcę, aby dzieci miały zapewniony przynajmniej jeden ciepły posiłek w szkole i mogły w spokoju zjeść go podczas jednej dłuższej przerwy „obiadowej”.

  Takie rozwiązania planujemy wprowadzić w szkole w roku szkolnym 2018/2019. Dodatkowo wspólnie z Ministrem Zdrowia przedstawimy wkrótce wstępne założenia programu obejmującego opieką stomatologiczną uczniów. Zarówno posiłek, jak i opieka stomatologiczna to istotne elementy składające się na dobrą szkołę.

  Dziękuję za Państwa aktywny udział we wprowadzaniu reformy edukacji. Zachęcam do kontaktu z nauczycielami, dyrektorami szkół, lokalnymi władzami odpowiedzialnymi za edukację
  w regionach.

  Jednocześnie przypominam, że do Państwa dyspozycji pozostaje Zespół do spraw wdrażania reformy edukacji w Ministerstwie Edukacji Narodowej. W poszczególnych województwach funkcjonują również regionalne zespoły koordynacyjne działające przy Kuratorach Oświaty.

  Dodatkowe informacje dotyczące zmian w systemie edukacji znajdują się na stronie internetowej: www.reformaedukacji.men.gov.pl. Do dyspozycji są także adresy mailowe, na które można przesyłać pytania dotyczące reformy oświaty. Zachęcam do kontaktu.

  Wspólnie zadbamy o dobrą szkołę.

  Z wyrazami szacunku

  Anna Zalewska
  Minister Edukacji Narodowej

 • DRZWI OTWARTE

  Uwaga!

  DRZWI OTWARTE 
  16:00-18:00

  16 MAJA 2017 R.


  W tym dniu w szkole będą obecni wszyscy nauczyciele.

 • OBCHODY DNIA ZIEMI

  19-20 kwietnia 2017 roku w naszej szkole klasy II-III szkoły podstawowej obchodziły Dzień Ziemi. W tym roku p. B.Hinz, N. Serafin, A. Stawicka przygotowały działania związane z tematem: Woda i jej znaczenie dla Ziemi”. W związku z tym uczniowie wzięli udział  w przygotowanej prezentacji, w której poruszone zostały zagadnienia związane ze znaczeniem wody w życiu ludzi, zwierząt i roślin, z zagrożeniami, z oszczędzaniem wody  w codziennym życiu i jej ochroną. W klasach dzieci rozwiązywały ciekawe zadania przyrodniczo-ekologiczne o  różnym stopniu trudności. Układały i ilustrowały hasła lub powiedzenia związane z wodą. W kolejnym dniu uczniowie udali się do miejscowej Oczyszczalni Ścieków. Tam pan Andrzej Smentek przekazał wiele cennych informacji na temat procesu oczyszczania wody, jak i sposobów segregowania śmieci. Trzeba przyznać, że powtórka z ekologii wypadła świetnie, było też dużo nowinek i ciekawostek.  Mamy nadzieję, że akcja przyczyni się do wyrobienia nawyków dbania o wodę i swoje środowisko.

 • Święto Liczby π

  5 kwietnia 2017 roku w naszej szkole obchodziliśmy Światowy Dzień Liczby π, który przypada na 14 marca. Z tej okazji zostały zorganizowane rozgrywki między klasami, które polegały na rozwiązywaniu matematycznych zadań i łamigłówek. Z każdej klasy wytypowano trzech reprezentantów, którzy walczyli o pyszną nagrodę – ogromny tort.
  Konkurs organizowany był przez panie Violettę Nowak i Beatę Wojciechowską. W jury zasiedli pani Agnieszka Stawicka, pan Andrzej Wnuk oraz pan Tomasz Jankiewicz.
  Zadania były trudne, jednak wszyscy sobie z nimi poradzili. Ostatecznie największą ilość punktów zdobyła klasa IIA w składzie:  Liwia Wandachowicz, Sandra Michalak i Kacper Duszczak.

  Zwycięzcom gratulujemy, a wszystkim dziękujemy za wspólną zabawę!

 • Baśniowe Potyczki Rozstrzygnięte!

  W związku z Międzynarodowym Dniem Książki dla Dzieci, który przypada w dniu urodzin H. Ch. Andersena, w naszej szkole odbyły się 5 kwietnia  BAŚNIOWE POTYCZKI – konkurs dla uczniów klas drugich i trzecich szkoły podstawowej.
  Uczestnicy potyczek wykazywali się wiedzą dotyczącą znajomości jednej z najpiękniejszych  baśni H. Ch. Andersena – „KRÓLOWA ŚNIEGU”. Brali udział w konkurencjach tematycznie związanych z tym utworem.
  Było dużo dobrej zabawy, uczestnikom towarzyszyło wiele emocji. Wszyscy z zapałem kibicowali swoim druzynom. Kazdej z nich zależało na tym, aby uzyskać miano najbardziej „Baśniowej klasy”. W tym roku  najwięcej punktów zdobyła klasa II b, tuż za nią była klasa II a, trzecie miejsce zajęła kl. III a, czwarte – kl. III b. Wszystkim uczestnikom bardzo gratulujemy!

  Baśniowe potyczki zostały przygotowane przez panią Violettę Biegańską, panią Barbarę Hinz. Dziękujemy paniom wychowawczyniom oraz rodzicom za wspólne czytanie baśni.

   

 • Ależ to była zabawa!

  22 marca br. klasy drugie i trzecie szkoły podstawowej pod opieką swoich wychowawczyń -  p. Hinz, p. Serafin, p. Sobkowiak, p.Cenkier wybrały się na bardzo ciekawą wycieczkę do Poznania. Na początku udaliśmy się do Parku Trampolin Jump Arena. ALEŻ TO BYŁA ZABAWA!!! Mogliśmy się do woli wyskakać, pohuśtać, powspinać, pozjeżdżać. Potem uzupełniliśmy stracone kalorie w McDonalds. Następnie udaliśmy się do Muzeum Czekolady, gdzie miła Pani przeniosła nas w podróż w głąb Afryki  i plantacji drzew kakaowca. Dowiedzieliśmy się wszystkiego o historii kakao i czekolady, o uprawie i jej drodze do Europy. W końcu, z ogromnym zaangażowaniem, przystąpiliśmy do wykonania własnych tabliczek czekolady.  Efekt był zdumiewający. Do tej pory było to najbardziej słodkie i pachnące muzeum. Zrobiliśmy drobne zakupy i pełni wrażeń wróciliśmy do domu. Dziękujemy naszym Paniom i Rodzicom za wycieczkę. Długo będziemy ją wspominać.

  Zapraszamy do galerii zdjęć.

 • 9.Tydzień Mózgu

  17 marca gimnazjaliści uczestniczyli w 9. Tygodniu Mózgu, który był organizowany przez Polską Akademię Nauk. Pierwszy wykład prowadził prof. dr hab. n. med. Tomasz Wolańczyk z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Profesor bardzo ciekawie opowiadał o zaburzeniach tikowych. Drugim wykładem byli zainteresowani przede wszystkim miłośnicy muzyki, ponieważ jego tematem było powiązanie muzyki i genów. Wykład ten prowadził prof. dr hab. n. med. Michał Witt Instytut Genetyki Człowieka PAN. Cieszymy się, że mogliśmy dowiedzieć się wielu nowych rzeczy i poszerzyć naszą wiedzę. 
  http://www.pan.poznan.pl/tydzien_mozgu/streszczenia.html#

   

 • KONKURS Nadziei Olimpijskich imieniem Karola Hoffmanna w Lekkiej Atletyce

  Uczeń naszej szkoły Bartosz Kowalski z klasy IB gimnazjum został laureatem KONKURSU Nadziei Olimpijskich imieniem Karola Hoffmana w Lekkiej Atletyce. Uroczyste wręczenie statuetek i dyplomów odbyło się 10.03.2017r. w Urzędzie Marszałkowskim w Poznaniu. Patronami konkursu byli: Wojewoda Wielkopolski, Marszałek Województwa Wielkopolskiego, Prezydent Miasta Poznania, Kuratorium Oświaty w Poznaniu, a organizatorem konkursu był Wielkopolski Związek Lekkiej Atletyki. Życzymy Bartkowi dalszych sukcesów i ,,wysokich lotów”.

 • UNICEF ,,Wszystkie Kolory Świata"-zebraliśmy 516 zł dla dzieci z Angoli

  Nasza szkoła już po raz 6 wzięła udział w ogólnopolskiej akcji organizowanej przez UNICEF. Gimnazjaliści z naszej placówki przygotowywali specjalne dzieła sztuki na drewnianych deskach. Obrazy, które powstały stały się  symbolem pomocy, jakiej uczniowie udzielili swoim rówieśnikom z Angoli. Prace były różne. Rodzaj malarstwa bez ograniczeń. Gimnazjaliści malowali pejzaże, abstrakcje geometryczne, martwą naturę, grafikę, portret. Obrazy zostały wyeksponowane podczas kiermaszu i wywołały ogromne zainteresowanie wśród całej społeczności szkolnej jak i nauczycieli. Każdy mógł nabyć wybrane ,,dzieło sztuki” za dobrowolną darowiznę. Zebraliśmy 516 zł. Pieniądze zostały przekazane na konto Unicef.
  Poprzez udział naszej szkoły w akcji charytatywnej, chcieliśmy uświadomić dzieciom i młodzieży, że pomaganie może być przyjemne i wiązać się z pozytywnymi emocjami, a ponadto, że dzięki ich zaangażowaniu można uratować życie dziecka. Ofiarowane darowizny pozwolą uratować życie dzieci i zaszczepić je przeciwko najpoważniejszym chorobom wieku dziecięcego, takim jak: tężec, polio, gruźlica, odra.                                                                                                                                                        Dziękuję wszystkim za zaangażowanie, za piękne prace malarskie, za darowizny przekazywane afrykańskim dzieciom   z Angoli. Kolejna akcja już za rok!!!!                                                                                                                                                                                                   
  koordynator :   Alicja Kowalska

 • Wicemistrzynie powiatu w koszykówce

  Dnia 6 marca 2017 roku odbyły się Mistrzostwa Powiatu Wrzesińskiego Gimnazjów
  w Koszykówce Dziewcząt we Wrześni
  . Do rywalizacji stanęły cztery drużyny koszykarskie:  z Wrześni, Pyzdr, Kołaczkowa i Orzechowa.

  Orzechowo reprezentowały dziewczęta klas drugich: Liwia Wandachowicz, Joanna Sokolska, Sandra Michalak, Kinga Musielak, Alicja Królak, Zuzanna Marchwiak, Marta Walczak, Anna Rychlińska, Nicola Waszak, rezerwa - Wiktoria Drzewiecka i Zosia Kaźmierczak.

  Pierwszy mecz rozegrał się między drużynami z Wrześni i Kołaczkowa, który zakończył się wyraźną wygraną Wrześni. Drugi mecz to rywalizacja drużyny z Orzechowa z Pyzdrami. Po pierwszej kwarcie koszykarki z Pyzdr prowadziły jednym punktem, druga kwarta należała do Orzechowa i tak zostało do końca meczu, który zakończył się wynikiem 12-11 dla nas. Trzeci mecz odbył się z najtrudniejszym przeciwnikiem orzechowskiego zespołu – z Wrześnią, który zakończył się niestety, naszą porażką. Czwarty mecz, Pyzdry – Kołaczkowo okazał się zwycięski dla koszykarek z Pyzdr, które zagrały następnie z Wrześnią, gdzie poniosły porażkę.

  Po upływie kilku godzin i udziału w  dwóch wyczerpujących meczach przyszedł lekki kryzys w naszej drużynie, a przecież przed nami został do wygrania mecz z Kołaczkowem. Ostatni mecz w wykonaniu podopiecznych pana Kazimierza Jacewicza był bardzo zacięty. Po pierwszej kwarcie Kołaczkowo prowadziło 5 punktami, ale w drugiej i trzeciej starałyśmy się dogonić rywalki, jednak strata punktowa rosła. Dopiero w czwartej kwarcie nastąpił gwałtowny zwrot akcji. Orzechowianki szybko ruszyły do ataku i odrobiły straty, uzyskując ostatecznie zwycięstwo wynikiem 26 : 23.

  Wszystkie mecze zapewniły wiele emocji.  Zacięcie, determinacja i rywalizacja naszej drużyny doprowadziła do uzyskania wspaniałych wyników. Choć nie było łatwo to ostatecznie stanęłyśmy na drugim stopniu podium ze srebrnym medalem.

  Relacja: Liwia Wandachowicz kl. IIa

 • 8 marca – Dzień Kobiet

  8 marca obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Kobiet. Wszyscy chłopcy – młodsi i starsi pamiętali o swoich koleżankach, wręczając im upominki i kwiaty. Samorząd uczniowski zorganizował w tym dniu specjalny koncert poświęcony paniom i dziewczynom, na którym wystąpili zaprzyjaźnieni artyści z Filharmonii Poznańskiej. Mogliśmy usłyszeć m.in. takie  szlagiery jak: „Chodź, pomaluj mój świat”, „Remedium”, „Tolerancja”, „Mam tę moc” i inne. Wszystkim paniom nauczycielkom i paniom z administracji i obsługi chłopcy z samorządu wręczyli prezenty i złożyli życzenia: „Szlachetne zdrowie – ulubuj sobie nasze Panie i wspieraj ich nadwątlone przez nas siły. Niech Wam się snuje żywot w pomyślności, a fortuna – niech nie omija Waszego portfela”.

strona:

Kontakt

 • Zespół Szkół im Jana Pawła II w Orzechowie
  Zespół Szkół im Jana Pawła II
  ul. Szkolna 18
  62-322 Orzechowo
 • /fax:(61)4371089
liczba odwiedzin: 366209