Nawigacja

Dyskusyjny Klub Filmowy

 

 

 

"KLUB FILMOŻERCÓW - Z FILMEM PRZEZ ŚWIAT"

Wita Was wszystkich serdecznie!!

Oficjalnie ogłaszamy rozpoczęcie naszej działaności smiley

I serdecznie zapraszamy wszystkich miłośników KINA i FILMU !!!

Nasz KLUB działa w ramach projektu edukacyjnego realizowanego przez klasy II gimnazjum.

Jeżeli uwielbiasz FIlM, a DOBRE KINO nie jest Ci obce - ta strona jest właśnie DLA CIEBIE!!!

Zapraszamy!!!

Uczniowie klasy II A i II B 

wraz

z wychowawczyniami - p. Marzeną Siwiak i p. Jolantą Andrzejczak-Pankowską

C.D.Nwink

 

 

 

 

 

" NASZE REFLEKSJE... - PO CO OGLĄDAMY FILMY?"   

 

 

Kochani!

 

Po co oglądamy filmy?

Na to pytanie odpowiedzi mogłoby paść tysiące. Ilu widzów, tyle pomysłów i powodów, które decydują, że zamiast uczyć się historii wink lub czytać książki czy iść na spacer, sięgamy po film. Oczywiście lubimy oglądać filmy kiedy się nudzimy, chcemy się rozerwać , pośmiać, dla zabawy, relaksu czy towarzystwa.  Bywa, że jest to nasza forma ucieczki od rzeczywistości. Marzymy, żeby poczuć się kimś innym, przeżyć szaloną przygodę. Oczywiście taki rodzaj kina też jest potrzebny, ale nie o takie filmy w naszym klubie chodzi.

 My poszukujemy w filmie wrażeń i emocji.  Szukamy odpowiedzi na dręczące nas pytania  KIM JESTEM? DOKĄD ZMIERZAM? CZEGO CHCĘ OD ŻYCIA? CO JEST W NIM NAJWAŻNIEJSZE?

Dla nas film to synteza wszystkich dziedzin sztuki. Rozpoczynając od malarstwa (obraz – kadr w filmie), poprzez literaturę (słowo), muzykę i teatr (gra aktorska). W ciągu półtorej godziny, nasze zmysły atakowane są ze wszystkich stron! To  dopiero początek, bo najlepszą rzeczą jaką daje nam dzieło filmowe to możliwość interpretacji! Jak ja odbieram film? Co mnie w nim poruszyło a co zdziwiło? Dlaczego główny bohater wzbudza we mnie takie uczucia? I wiele jeszcze  innych pytań które zadajemy sobie w trakcie i po seansie. Bo najważniejszy jest ŚWIADOMY odbiór filmu. Najważniejsze, czy film zmusił mnie do refleksji, do zamyślenia się, czy zmienił mój punt widzenia. Ważne jednak w naszym DKF-ie jest to, żeby z tymi myślami nie zostać samemu, ale żeby podzielić się swoimi rozterkami z innymi widzami i podyskutować o filmie, emocjach, wrażeniach.

 

Stąd cele jakie sobie stawiamy brzmią:

  • Rozwijamy  nasze potrzebykulturowe ;
  • Poszerzamy zainteresowanie filmem;
  • Popularyzujemy sztukę filmową;
  • Pogłębiamy wiedzę na temat filmu;
  •  Zapoznajemy się z historią kinematografii polskiej i światowej;
  • Zapoznajemy się z  zróżnymi gatunkami filmu;
  • Poznajemy filmy kultowe oraz wielkie kreacje filmowe;
  • Kształtujemy umiejętności odczytywania języka filmu;
  • Kształtujemy umiejętności analizy dzieła filmowego;
  • Uczymy się świadomego odbioru tekstów kultury;
  • Kształcimy umiejętności wnikliwej obserwacji;
  • Kształcimy potrzeby autorefleksji;
  • Wspieramy  swój rozwój emocjonalny;
  • Uwrażliwiamy  się na losy bohaterów filmowych;
  • Rozwijamy wrażliwośc na piękno obrazu i dźwięku;
  • Uczymy się wyrażania własnej opinii na forum publicznym;
  • Uczymy się tolerancji i otwartości na poglądy innych.

 

Tak więc ZAPRASZAMY!smiley

 

 

 

 

 

 

 

„WIECZÓR Z WAJDĄ”  w naszym KLUBIE FILMOŻERCÓW.

 

 

„Poprzez ekran możemy powiedzieć coś ważnego Sobie i światu”

Andrzej Wajda

 

 

               Dnia 9 października 2016 r. zmarł Andrzej Wajda jeden z najwybitniejszych i najpopularniejszych polskich reżyserów filmowych i teatralnych. W 2000 r. Andrzej Wajda jako pierwszy filmowiec w polskiej historii otrzymał nagrodę Oscara za całokształt twórczości.

W związku z tym KLUB FILMOŻERCÓW postanowił uczcić wielkiego artystę organizując „WIECZÓR Z WAJDĄ”.  Przygotowaliśmy prezentację,  żeby  przybliżyć wszystkim uczestnikom projektu  postać wielkiego reżysera. Przypomnieliśmy  fragmenty jego najważniejszych dzieł i obejrzeliśmy film w reżyserii Andrzeja Wajdy „Wałęsa. Człowiek  z nadziei”

To było niesamowite przeżycie!

Dziękujemy Reżyserze za wspaniałe filmy i wiele emocji, których dostarczyły nam Twoje dzieła!!!

Dzięki swojej twórczości zawsze pozostaniesz w naszej pamięci i naszych sercach!

Uczniowie klas II gimnazjum z wychowawczyniami.

 

Zapraszamy serdecznie do galerii. Znajdziecie w niej zdjęcia z naszego wieczoru.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

„Filmożercy i KINO DUŃSKIE – wyjazd do Kina „Trójka”

 

               Tym razem postanowiliśmy wybrać się do kina. W końcu kino to kino. Klimat, dźwięk i obraz nie ten sam co w pracowni multimedialnejsmiley  Postanowiliśmy nawiązać współpracę z najbliższym kinem w okolicy czyli z kinem „Trójka” we Wrześni. Pojechaliśmy i….poczuliśmy się wyjątkowo! Seans został zorganizowany tylko dla nas! Czyli MY, Film i pusta sala. Ciekawe przeżycie. Przed filmem mieliśmy prawdziwą przyjemność spotkać się z KRYTYKIEM filmowym, który przygotował dla nas prezentację i wprowadzenie o filmie na który przyjechaliśmy. Podziwiamy ogrom wiedzy Pani Krytyk i dziękujemy za inspirujący wykład.

Okazało się, że filmem który mamy obejrzeć (nasze panie trzymały nas do końca w niepewności) był film „Misja: Gwiazda” . Jest to KINO DUŃSKIE. Film wyreżyserował Martin Miehe-Renard. Film okazał się ciekawym przeżyciem i  punktem wyjścia do dyskusji o tolerancji. Dzisiaj temat imigrantów, różnic kulturowych, religijnych, nie jest nam obcy. Coraz częściej stykamy się z tymi problemami na co dzień. Film „Misja:Gwiazda” pokazuje wspólne życie ludzi z różnych kultur i wyznań.To lekcja o tolerancji, wzajemnym szacunku, akceptacji odmienności, przyjaźni ponad podziałami, które wydają się na pierwszy rzut oka nie do przeskoczenia!

Jeżeli kogoś zainteresował film to polecamy!  Choc nasza ocena filmu to 4/5 – ponieważ nasze zdania co do duńskiego dzieła były  mocno podzielone. Nie wszyscy chcieliby go polecić .  Jednogłośnie stwierdziliśmy, że tematyka filmu ważna, lecz dla niektórych z nas zbyt „cukierkowo” przedstawiona.

Zapraszamy do Galerii -tam zdjęcia z naszego wyjazdu!

Pozdrawiamy i zapraszamy na kolejny nasz wpis już wkrótcewink

 

 

 

 

 

 

Dziewczyny inne niż wszystkie” ….i  MYwink

– czyli ciekawe warsztaty w kinie "HELIOS" .

 

W styczniu postanowiliśmy znowu wyruszyć do kina. Tym razem popędziliśmy dalej- bo aż do Poznania.

 Do kina HELIOS przyciągnęła nas ciekawa propozycja zajęć dla młodzieży z cyklu „Kino na Temat”.                  To cykl imprez tematycznych, poruszających ważne problemy społeczne. Podczas spotkania poza projekcją wybranego filmu, mieliśmy także zaplanowane spotkanie z krytykiem filmowym i psychologiem. Przed projekcją odbył się wykład wprowadzający do filmu a po nim dyskusja z udziałem psychologa i  widzów na temat filmu i poruszanych w nim problemów. Taka forma spotkania bardzo nam się spodobała.

Proponowany film o przewrotnym tytule „Dziewczyny inne niż wszystkie”  to produkcja finlandzka, którego reżyserem jest Essa Illi. Jest to dramat, którego bohaterkami są cztery przyjaciółki wchodzące w świat dorosłych i borykające się z różnymi problemami okresu dojrzewania. Film Esy Illiego podzielony jest na cztery części i porusza kwestie takie jak: nieszczęśliwa miłość, brak samoakceptacji, niechciana ciąża i niemożność pogodzenia się z własną orientacją seksualną. Ważny jest w tym filmie aspekt przyjaźni między dziewczynami, które w trudnych sytuacjach  mogą na sobie polegać. Choć przyjaźń bohaterek bywa wystawiana na ciężkie próby, ostatecznie okazuje się, że jest to  jedyna wartość , która w tym chaotycznym świecie jest niezniszczalna.

 Film wzrusza, bawi, daje do myślenia, podnosi na duchu i pokazuje, że „dziewczyny inne niż wszystkie” są dokładnie takie jak większość z nas. Dajemy mu zdecydowanie 5/5 i polecamy gorąco!

Podobny obraz

Pozdrawiamywink

 

 

 

„Spotkanie z Kinem Niemym i niesamowitym Charlie Chaplinem yes"

 

                                                                                                                                                                                                                                              

Znalezione obrazy dla zapytania charlie chaplin   "DZIEŃ BEZ ŚMIECHU JEST DNIEM STRACONYM"     Charlie Chaplin

 

 

Kto nie zna tego Pana! Melonik, laseczka, charakterystyczny wąsik i chód po którym od razu go poznajemy!        To Charlie Chaplin! Gwiazda kina niemego!  Jedna z najwybitniejszych postaci światowego kina! Kto z Was jeszcze nie miał okazji oglądać wyczynów Chaplina – nie traćcie czasu – ubaw po pas!

Nam też się wydawało, że kino nieme, czarno-białe eee.. to nie dla nas…to nie nasza bajka. Dość sceptycznie byliśmy nastawieni do tematyki tegoż spotkania projektowego. No ale cóż, bycie Filmożercą zobowiązuje, tym bardziej, do znajomości historii kina a jego nieocenionym etapem jest kino nieme. Cóż za zaskoczenie, kiedy okazało się, że Charlie Chaplin bawi także nas – młode pokolenie XXI w.! Postać małego włóczęgi w meloniku pozostanie długo w naszej pamięci! Niesamowite, ile można przekazać emocji i uczuć, ile można opowiedzieć  bez używania słów! To przecież arcytrudne!               

Chylimy czoła przed mistrzostwem i geniuszem Charlie Chaplina!

Sam Chaplin powiedział:

"Filmy mówione? Możecie napisac, że ich nie cierpię.One zniweczą najstarszą sztukę świata, sztukę pantomimy. One unicestwią wielkie piękno milczenia"             

                             I pod tymi słowy pomilczmy wspólnie..

Nasza ocena ZDECYDOWANE 5/5!! POLECAMY!

 

 

Znalezione obrazy dla zapytania taśma filmowa animacja

 

Spotkanie z Przeznaczeniem, czyli jak nasze decyzje kształtują nasze życie – o odpowiedzialności za własne czyny        słów kilka…..

 

"Trzepot skrzydeł motyla w Ohio, może po trzech dniach spowodować burzę piaskową  w Teksasie."   

 teoria chaosu

 

Czy zastanawialiście się kiedyś jak ogromny wpływ na nasze życie ma każda podejmowana przez nas decyzja, wypowiedziane słowo a nawet przypadek czy łut szczęścia (zdążę / nie zdążę na pociąg?)                                            Jak pozornie nieważne zdarzenia i błahe decyzje mogą wywołać prawdziwe rewolucje w naszym życiu?

   Jeżeli nie, to czas obejrzeć „Efekt motyla” – thiller tylko dla widzów o mocnych nerwach. Trzyma w napięciu od początku do ostatniej sceny i cały czas zaskakuje.  Film wiąże się z teorią chaosu, która mówi, że "motyl zaburzający powietrze dzisiaj w Pekinie może być przyczyną huraganu w następnym miesiącu w Nowym Jorku".

Bohaterem filmu jest student psychologii Evan Treborn, który odkrywa, że ma unikalny dar pozwalający mu na podróż w czasie i naprawienie własnych błędów z przeszłości. Kiedy okazuje się, że jego miłość z dzieciństwa  popełniła samobójstwo, Evan cofa się w czasie, starając się zapobiec tragedii. Drobna zmiana wywołuje całą lawinę wydarzeń, których konsekwencji głównych bohater nie może przewidzieć... W związku z tym po raz kolejny i kolejny cofa się w przeszłość i „coś” zmienia licząc, że tym razem efekt będzie właściwy. Niestety każda zmiana wprowadzona w przeszłości, ma kolosalny wpływ na teraźniejszość. Chcąc „poprawić” przeszłość Evan często „psuje” teraźniejszość….

Film daje do myślenia. Uświadamia nam, jak istotne jest świadome podejmowanie decyzji, rozwaga w czynach i słowach, poczucie odpowiedzialności za każdy gest i nasze zachowanie. Coś co wydaje nam się nieważne, nieważnym wcale nie jest, ponieważ może mieć kolosalny wpływ na całe nasze życie. Zachęcamy do obejrzenia filmu.

Film oceniamy na 4/5 i zachęcamy do obejrzenia!

 

Znalezione obrazy dla zapytania efekt motyla

 

Pozdrawiamy naszych Drogich Czytelników i zachęcamy do dzielenia się z nami swoimi przemyśleniami na temat  oglądanych filmów. Jeżeli chcecie polecic nam jakiś FILM godny uwagi, będziemy wdzięczni za każdą sugestię!

 

Otwarcie Klubu Filmożerców!!!

Zapraszamy członków klubu na spotkanie z filmem krótkometrażowym 14 września 2021 r. w sali kinowej o godz. 13.00.

• Dowiecie się, jak twórcy opowiadają interesujące historie w krótkim czasie.

• Poznacie ciekawych bohaterów i świat ich przeżyć.

• Porozmawiamy, co Wam się podobało, co Was zaskoczyło, zdziwiło.

Obejrzymy:

1. Rehak, reż. Pierre B, Wielka Brytania, 2020, film fabularny, 7’

2. Outdoors, reż. AnneCastaldo, Sarah Chalek, Elsa Nesme, Adrien Rouquié, Francja, 2017, film animowany, 7’

3. We have one heart, reż. Katarzyna Warzecha, Polska, 2020, film animowany/film dokumentalny, 11’

Spotkanie poprowadzi:

Dawid Skórzybutz-Fundacji Ad Arte, gdzie wraz z zespołem współtworzy ShortWavesFestival i zajmuje się projektami edukacyjnymi, m.in. warsztatami Filmowe Miasto.

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im Jana Pawła II w Orzechowie

    ul. Szkolna 18
    62-322 Orzechowo
  • /fax:(61)4371089
liczba odwiedzin: 895045